Click here

Jan 19

Kredyt gotówkowy a pożyczka – co lepsze

Posted by Site Owner on Jan 19, 11:16 AM. Filled under .

Niespodziewane wydatki to podstawowy powód, dla którego decydujemy się na zadłużenie. Wówczas na myśl przychodzi nam kredyt gotówkowy, albo pożyczka. Niektórzy mylą te dwa pojęcia, stosując je w zasadzie na przemian, ale to błąd. Kredyt gotówkowy jest jedną ofertą, pożyczka zaś zupełnie inną, przyznawaną na nieco odmiennych warunkach. Stąd pytanie – która oferta finansowa lepsza?

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to zobowiązanie finansowe, które jest automatycznie ofertą banku. Kredyt udzielany jest na jasnych, ale konkretnych warunkach. Bank przed przekazaniem gotówki klientowi, dokładnie weryfikuje jego zdolność, oceniając w ogóle, czy ten nią dysponuje, a więc czy jest wstanie spłacić to zobowiązanie. Oczywiste jest to, że bank chce pozyskać jak najwięcej klientów, ponieważ na każdym z nich zarobi, ale nigdy nie jest tak, że daje pieniądze ludziom niewypłacalnym. Bank nie ryzykuje, udziela kredyty gotówkowe tylko osobom, które mają odpowiednio wysoki dochód, które dysponują wszelkimi zabezpieczeniami. W przypadku kredytu gotówkowego, klient może czuć się pewniej i bezpieczniej, zresztą podobnie jak bank. Instytucja ta dba nie tylko o swoje interesy, ale również o interesy klienta – kredytobiorcy.

Pożyczka

Pożyczka to zobowiązanie finansowe, coraz częściej udzielane również przez instytucje pozabankowe, firmy finansowe, a nawet osoby fizyczne. Pożyczka przeważnie kojarzy się z niedużymi kwotami. Mimo to udzielana jest na zdecydowanie łagodniejszych warunkach. To oznacza, że na pożyczkę w firmie finansowej może dziś liczyć praktycznie każdy. Tyle się mówi o braku zaświadczeń o zarobkach, o minimum formalności. I tak jest w rzeczywistości. Firmy finansowe nie mają zbyt wiele oczekiwań od swoich klientów. Udzielają pożyczki osobom, które tak naprawdę nie do końca są zdolne do spłaty. Z tym, że o to już nikt nikogo nie pyta. Pożyczkę można dostać w krótkim czasie, niekiedy – zależnie od oczekiwanej kwoty – nawet tego samego dnia. Jednak i ze spłata trzeba uporać się w stosunkowo krótkim czasie. W przypadku pożyczek udzielanych przez firmy finansowe, najbardziej liczy się klient, na którym można zarobić i podpisana z nim umowa.

Kredyt czy pożyczka

Jeżeli komuś zależy na bezpiecznym zadłużeniu, banki wydają się bardziej wiarygodne i bezpieczne. Dbają o swoje interesy, ale też nie dadzą pieniędzy osobie, która nie jest zdolna do tego, by te pieniądze oddać. Kredyt gotówkowy to też szansa na większe pieniądze. Klient jest bardziej szczegółowo weryfikowany, a to stanowi zabezpieczenie dla obu stron. Bank ma większą pewność co do wypłacalności kredytobiorcy, a kredytobiorca tym sposobem uświadamia sobie proces koniecznej spłaty.

To, jaką kto podejmie decyzję – czy wybierze kredyt gotówkowy czy pożyczkę – zależy tylko i wyłącznie od niego, bo jest to sprawa indywidualna. Jednak warto decydować się na ofertę korzystną i bezpieczną, zamiast ulegać pokusie szybkich i łatwych pieniędzy.

Designed by ikram_zidane