Click here

Apr 26

Jak policzyć dochód z lokaty?

Posted by Site Owner on Apr 26, 10:44 AM. Filled under .

Założenie lokaty bankowej to nie wszystko. Trzeba także umieć sprawnie policzyć dochód, który powinniśmy uzyskać. Ile wynosi podatek? Jak policzyć ile zarobimy na lokacie? Te i inne pytania w tym krótkim poradniku oraz na inwestowaniena5.pl.

Podatek z lokaty

Podatek Belki, który wszedł w w 2001 roku a pomysłodawcą był Marek Belka wynosi 19%. Od każdej zarobionej kwoty jest odejmowany pewien procent, także w przypadku lokat bankowych. Warto podkreślić, że bank podaje nam tylko wartość oprocentowania. Ile zarobimy i ile wynosi podatek dowiemy się dopiero samodzielnie obliczając ile nas to wyniesie. Dlatego warto patrzeć na oprocentowanie lokaty, bo to może być kluczowa informacja ile można na tym zarobić i ile zabierze nam podatek Belki. Załóżmy, że nasze oprocentowanie po kapitalizacji odsetek wynosi 1,5% w skali roku a lokatę założyliśmy na 12 miesięcy, czyli na dwa lata. Nasz kapitał początkowy to dla przykładu 20 tysięcy złotych. Zatem wysokość wkładu własnego mnożymy przez nasze odsetki, czyli 1,5% a kolejno dzielimy przez 100%. W ten sposób wyszła nam kwota po pierwszej kapitalizacji odsetek. W tym przypadku wyszło nam 300 złotych. Pora obliczyć drugą kapitalizację odsetek. Postępujemy dokładnie w ten sam sposób kierując się proporcjami dokładnie tak samo jak uczyli nas w szkole podstawowej. Kwota 300 złotych to będzie nasze 100% zysku i odliczmy sobie od tego nasze 19% procent podatku. Wyjdzie nam do zapłaty 57 złotych podatku. Sporo? Owszem. Po skończeniu okresu umownego będziemy mieli 20 443 złotych do wypłaty. Podatki niestety nie mają litości.

Inflacja i nie tylko

Lokaty są dobrym narzędziem do ochrony przed inflacją. Jeśli dysponuje stałym oprocentowaniem to nie mamy w tym przypadku się czym martwić. Zagrożone są lokaty, które mają zmienne oprocentowanie a jak dobrze wiemy rynek finansowy ciągle się zmienia. Bez wątpienia inflacja „zjada” pieniądze w konta. Według mojej opinii czasami nie warto ryzykować utraty pewnej sumy pieniędzy tylko dlatego, że rynek nie był na naszą rękę i lokata została zagrożona inflacją. Po to zakładamy lokatę, aby się przed nią uchronić. Na co zatem warto zwracać uwagę? Na pierwszy rzut oka idzie oczywiście oprocentowanie lokaty. Dzięki niej wiemy jaki uzyskamy zysk pod koniec umowy. Wysokość jest ustalana przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Zebrania są raz w ciągu miesiąca. Warto wspomnieć także o pojęciach takich jak Bank Centralny. Jest to specjalna instytucja, która opiera swoje działanie o funkcjonowanie systemu bankowego oraz prowadzenie polityki pieniężnej. Do obowiązku instytucji należy m.in.:

-zaopatrywaniem banków w pieniądze
-wspomaganie pożyczkami gotówkowymi
-formułuje cele polityki pieniężnej
-nadzoruje działanie banków
-reguluje podaż pieniężną

Warto sobie także odpowiedzieć na pytanie jakie oprocentowanie wybrać: stałe czy zmienne? Zapewne są zalety jednego i drugiego. Oprocentowanie zmienne może ulec zarówno obniżeniu jak i podwyższeniu. Lokata krótkoterminowa jest dobra zwłaszcza wtedy kiedy stopy procentowe idą w górę. W tym przypadku ciężko jest nam obliczyć zysk z samej lokaty. Z kolei ze stałym oprocentowaniem pozwala nam na obliczeniu dochodu z pieniędzy, które oddaliśmy bankowi. W przypadku lokaty odnawialnej zostanie ona objęta losowym oprocentowaniem zgodnym z tym, który aktualnie funkcjonuje na rynku finansowym.

Możemy się zetknąć także z innymi pojęciami z zakresu bankowości, ale to już temat na inną okazję. Przestrzegając paru zasad unikniemy strat na rynku finansowym. Bo przecież zależy nam na zysku a nie stracie, prawda?

Designed by ikram_zidane