Click here

Mar 12

Kredyt na samochód - jak zaciągnąć, by nie żałować?

Posted by Site Owner on Mar 12, 03:34 PM. Filled under .

Bardzo często w naszym życiu pojawią się sytuacje, w których będziemy zmuszeni do nagłego podreperowania stanu naszego konta. Zwykle chodzi o codzienne wydatki, które przecież z każdym rokiem wzrastają. Sumę, jaką dostaniemy z banku, możemy także przeznaczyć na wakacje czy mniej przyjemne wydatki, takie jak leczenie czy konieczność generalnego remontu. Bardzo często obiektem naszych marzeń jest jednak samochód – czy to mowa o pojeździe nowym, czy używanym. Warto w takim momencie wziąć pod uwagę, że kredyty samochodowe to najlepsza opcja, gdy auto jest jedynym z naszych ewentualnych przyszłych wydatków. Banki biorą pod uwagę, czy mamy na celu zakup samochodu nowego, czy używanego. Jeśli chodzi o nowy pojazd, nie ulega najmniejszej wątpliwości, że kwota, o jaką chcemy się ubiegać, jest z reguły nieco wyższa. Ciekawostką jest jednak też to, że zakup samochodu z drugiej (czy nawet trzeciej) ręki wiąże się z nieco wyższymi kosztami samego kredytu. Warto w tym momencie rozważyć, które rozwiązanie (i który rodzaj samochodu) by nas bardziej satysfakcjonował. W takim wypadku naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzi mnóstwo ofert z zasobnego repertuaru różnych banków, zarówno tych najbardziej liczących się na rynku, jak i tych nieco mniej znanych. Istotny przy wyborze odpowiadającej nam oferty jest rozsądek, bowiem możemy łatwo się zawieść, w przypływie impulsu zaciągając kredyt, który nie do końca sprosta naszym oczekiwaniom. Dlatego należy przeanalizować wiele dostępnych na rynku możliwości i zdecydować się na taką, która w miarę możliwości w jak największym stopniu jest w stanie zapewnić nam komfort przy spłacie kolejnych rat należności.

O czym należy pamiętać, gdy decydujemy się na kredyty samochodowe? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wysokość oprocentowania. W każdym banku, w zależności także od specyfiki danej oferty, jest ona inna. Bardzo często musimy także pamiętać o ubezpieczeniach, które oferują nam banki. Warto także wiedzieć o tym, że owe instytucje mają w zwyczaju zabezpieczać nasze kredyty samochodowe na różne sposoby. Najbardziej popularną formą zabezpieczenia jest przewłaszczenie pojazdu. Polega to na tym, że owszem, możemy korzystać z zakupionego samochodu na zasadach i w granicach określonych przez umowę, ale przez cały okres spłaty kolejnych rat należności ów pojazd znajduje się formalnie w posiadaniu banku. Gdy spłacimy wszystkie nasze zobowiązania finansowe z tym związane, dopiero wtedy otrzymujemy nowy nabytek na własność. Kolejną formą, która zabezpiecza bank przed próbą ewentualnego oszustwa, jest depozyt karty pojazdu. Oznacza to, że na czas regulowania należności karta pojazdu spoczywa w depozycie, jednocześnie uniemożliwiając nam jakąkolwiek sprzedaż samochodu, który nabyliśmy dzięki kredytowi. Ostatnią, troszkę mniej popularną formą zabezpieczenia, jest zastaw rejestrowy. W tym wypadku samochód jest w pewien sposób zastawiany w sądzie rejestrowym, a gdy będziemy znacząco zwlekać lub nie wywiązywać się ze spłat, przechodzi on automatycznie na własność banku, a my możemy pożegnać się z marzeniami o posiadaniu samochodu.

Jak już zostało wspomniane, należy mieć zimną głowę przy podejmowaniu decyzji o ubieganie się o kredyty samochodowe. Gdy oferta nas nie satysfakcjonuje, poszukajmy innej. Zaciąganie kredytu pod wpływem impulsu może być znacznym obciążeniem nie tylko dla naszego budżetu, ale i codziennego komfortu życia. Warto pamiętać, że to zobowiązanie finansowe niekiedy na bardzo długi okres. Roztropność jest więc tutaj bardzo istotna.

Designed by ikram_zidane