Click here

Feb 10

Na co zwrócić uwagę biorąc kredyt hipoteczny?

Posted by Site Owner on Feb 10, 03:37 PM. Filled under .

Kredyt hipoteczny to rozwiązanie, po które sięga wiele osób. Nie każdy ma bowiem możliwość zakupu mieszkania z własnych pieniędzy. Kredyt hipoteczny może nam pomóc urzeczywistnić to marzenie. Na co jednak warto zwrócić uwagę zaciągając to zobowiązanie?

Wieloletni kredyt na mieszkanie lub budowę domu może spędzić nam sen z powiek. Oczywiście, to odpowiedzialna decyzja, ale jeśli podejmiemy ją z głową, wcale nie musi oznaczać nic złego. Jakie są najważniejsze parametry związane z kredytem hipotecznym? Przede wszystkim wysokość wkładu własnego, oprocentowanie, RRSO, prowizja bankowa, czas trwania zobowiązania, ogólne warunki umowy kredytowej oraz wysokość ubezpieczenia. Podstawowe kryterium, które bank bierze pod uwagę podczas wydawania decyzji to nasza zdolność kredytowa. Jest to zdolność, która określa możliwość spłacenia kredytu w terminie. Każdy bank przyjmuje jednak nieco inne kryteria do oceny tego parametru. Trudno pozyskać dokładne informacje na temat tego, jakie dokładnie czynniki będą brane pod uwagę, chociaż niektóre parametry się powtarzają. Warto też pamiętać, że jeśli jeden bank odrzuci nasza wniosek, to zawsze możemy spróbować złożyć wniosek do innego banku. A co z wkładem własnym? Jest on elementem koniecznym podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny. Zazwyczaj kwota taka stanowi 10 lub 20% kwoty kredytu. Trudno jednak znaleźć kredyt hipoteczny, który byłby zupełnie pozbawiony wkładu własnego. Dlatego przed zaciągnięciem kredytu warto sprawdzić ile wynosi dokładnie ta kwota w poszczególnych placówkach.

Kolejna kwestia to rodzaj rat. Mianowicie raty malejące lub równe. Raty równe nazywane również stałymi, nie zmieniają się przez cały okres spłacania zobowiązania. W ich przypadku odsetki spłacamy w początkowej fazie spłaty kredytu wraz z niewielkim udziałem raty kapitałowej. Jeśli wybierzemy raty malejące, to głównym składnikiem raty będzie kapitał, odsetki są natomiast naliczane od pozostałej do spłacenia kwoty. Dlatego pierwsze raty spłaty kredytu są znacznie wyższe od kolejnych. Zasadniczo uzyskanie kredytu z ratami malejącymi jest trudniejsze, bo wymaga wyższej zdolności kredytowej. Jeśli jednak okaże się, że masz możliwość wzięcia obu tych kredytów, to warto sprawdzić, która opcja bardziej nam się opłaca. Bardzo często raty malejące są korzystniejsze pod względem kosztów całkowitych. Istotnym wskaźnikiem jest również oprocentowanie kredytu, jest to jeden z parametrów, który pozwala obliczyć koszty kredytowania. Na tej podstawie obliczymy wysokość odsetek. Chociaż banki często próbują przyciągnąć klientów ofertą oprocentowania 0%, to pamiętajmy, że to tylko jeden element kredytu.

Designed by ikram_zidane